Optometria

Zmysł wzroku jest najważniejszym ze zmysłów człowieka. W dzisiejszych czasach jest on dużo bardziej eksploatowany, a nasze wymagania wzrokowe są o wiele większe niż dawniej. Od kilkunastu lat zajmujemy się rozwiązywaniem problemów związanych z widzeniem, w szczególności z widzeniem obuocznym i niedowidzeniem u dzieci i dorosłych. Posiadamy w pełni wyposażony gabinet optometrystyczny, gdzie wykonujemy badnaia wzroku oraz aplikujemy soczewki kontaktowe, w tym soczewki specjalistyczne, indywidualne. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli korzystamy z  urządzeń elektronicznych, potrzebujemy precyzyjnego i dynamicznego widzenia w różnych sytuacjach i na różne odległości, dlatego nasze badanie wyróżnia indywidualne podejście do potrzeb pacjenta. Zawsze staramy się jasno udzielać odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości. Stale podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe, należym do PTOO (Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki), PSSK (Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych). Zostaliśmy wyróżnieni znakiem jakości Lider Kontaktologii

Jeżeli szukacie Państwo adresów gabinetów w których przyjmują optometryści, to zapraszamy na stronę praktyk członków PTOO.

Badanie optometrystyczne obejmuje:
- dobranie i przepisanie soczewek okularowych lub kontaktowych korygujących wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, presbiopia)
- wykonywanie pomiarów sprawności układu wzrokowego (pomiary ruchów oczu, widzenia obuocznego, akomodacji)
- przeprowadzenie treningu usprawniającego układ wzrokowy
- badanie mające na celu wykrycie odstępstw od norm fizjologicznych układu wzrokowego

Dobór soczewek kontaktowych obejmuje:
- pełne badanie optometryczne
- aplikację soczewek kontaktowych (wybór odpowiedniego typu soczewek kontaktowych)
- edukację w zakresie użytkowania soczewek kontaktowych (nauka zakładania, zdejmowania, pielęgnacji i przechowywania soczewek)
- wizytę kontrolną

Terapia wzrokowa obejmuje:
- diagnozę optometrystyczną
- trening widzenia przeprowadzany w naszym gabinecie pod opieką optometrysty, a uzupełniany o codzienne ćwiczenia w domu
- kontrolę wyników

Terapia wzrokowa dedykowana jest osobom w każdym wieku, przy czym należy zaznaczyć, że największe zmiany są możliwe do osiągnięcia w przypadku dzieci, ponieważ ich układ wzrokowy i neuronalny jest najbardziej plastyczny. Terapia wzroku przeznaczona jest dla osób:
- z zaburzeniami ustawienia oczu, tj. z różnego typu zezami (stałymi, okresowymi, ukrytymi);
- z zaburzeniami pracy mięśni zewnątrzgałkowych – np. po urazach i wypadkach, przy porażeniu mięśni itd.;
- z zaburzeniami akomodacji, czyli z niestabilną ostrością widzenia podczas przenoszenia wzroku na przedmioty umieszczone w różnych odległościach (np. dal – bliż);

Trening wzrokowy wskazany jest także, gdy dziecko ma problemy z uczeniem się, wolno przepisuje z tablicy, objawia niechęć do czytania, ma słabszą koncentrację wzrokową, pojawiają się trudności ze skupieniem, pracą z bliska albo przy komputerze, powtarzają się bóle głowy, mruganie powiekami lub pieczenie oczu.

Inne symptomy zaburzenia widzenia u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wskazujące że konieczna jest wizyta u specjalisty i diagnoza optometrystyczna:
- przekręcanie zeszytu podczas pisania,
- problemy ze zmieszczeniem pisma ręcznego w liniach,
- nietypowy sposób trzymania książki (obrócona, nadmiernie zbliżona lub oddalona),
- nadmierna koncentracja na patrzeniu pod nogi przy schodzeniu ze schodów.

OPTOMETRIA jest dziedziną wiedzy stosowanej, której głównym przedmiotem zainteresowania jest proces widzenia, a szczególnie wszystko to co służy ochronie, zachowaniu, usprawnianiu czy rozwojowi tego procesu.

OPTOMETRYSTA to osoba posiadająca wiedzę, umiejętności i kompetencje do prowadzenia badań, umożliwiających określenie potrzebnej optycznej korekcji narządu wzroku, do dobrania i wykonania właściwej korekcji optycznej za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych oraz wykrywania odstępstw od norm fizjologicznych, a w przypadku ich stwierdzenia kierowania pacjentów do lekarzy okulistów. Optometryści coraz częściej są specjalistami pierwszego kontaktu z osobami mającymi problemy ze wzrokiem.